Nasza droga do BIM

2023

Bierzemy udział w projekcie międzynarodowym realizowanym na platformie Revit z koordynacją przy pomocy Collaborate Pro.

2021

Zostaliśmy zaproszeni do projektu Polskiego Centrum BIM. To nasz pierwszy projekt, w którym był przygotowany przez Inwestora dokument EIR (Wymagania Informacyjne Zamawiającego).

2020

Projektujemy instalacje w kompleksie budynków wielorodzinnych do architektury z ArchiCADa. Prace koordynujemy zgodnie z protokołem BEP (Plan Realizacji BIM) napisanym przez architekta dla wielobranżowego zespołu projektowego.

2020

Standardowo w budynkach wielorodzinnych w przypadku płaskiej architektury modelujemy instalacje na poziomie piwnic.

2018

Dwa kolejne projekty instalacyjne w technice BIM niestety w oparciu o płaską architekturę. W marcu publikuję w biuletynie PIIB pierwszy tekst o BIM-ie.

2017

Bierzemy udział w pierwszym (w regionie) wielobranżowym projekcie wykonanym kompleksowo w Revicie. Budynek usługowo-mieszkalny w Augustowie.

2016

Rozpoczynamy 3-letni leasing 2 licencji programów Revit i MagiCAD for Revit. Odbywamy serię szkoleń.

2015

Zaczynamy pierwszy duży projekt koordynowany w chmurze. Część dokumentacji jest wykonywana w technice 3D. Jest to nowy zakład produkcyjny firmy SaMASZ w Zabłudowie.

2011

Kończymy pierwszy duży projekt wykonany w 3D – to jeszcze nie BIM. Wentylacja na stadionie piłkarskim w Białymstoku wykonana przy pomocy programu CAD Vent na AutoCAD.

2009

Mamy już 7 licencji AutoCAD-a LT. Kupujemy dwie licencje AutoCAD Revit MEP Suite. Prezentacje i własne próby zniechęcają do pracy w Revicie.

2007

Opracowujemy, spisujemy i wdrażamy własny System Zarządzania Jakością (modyfikowany do chwili obecnej).

2006

Przechodzimy z oprogramowania Audytor firmy Sankom na Instal-Therm i San firmy InstalSoft ze względu na możliwość projektowania na rzutach – bliżej BIM-u!

2005

Modernizujemy sieć komputerową. Kupujemy serwer plików, drukarki i plotery sieciowe.

2004

Wykonuję pierwszy projekt w technice (prawie) 3D. Wentylacja mechaniczna w obiekcie edukacji leśnej w Nadleśnictwie Pisz. Program VentPack firmy Fluid Desk.

2004

Po 9 latach zmieniamy platformę CAD. MegaCAD nie stał się standardem, utrudnia współpracę z architektami. Przechodzimy na oprogramowanie Autodesk-u.

2001

Przenosimy się do własnego lokalu. Zatrudniamy kolejne osoby.

1999

Zatrudniamy pierwszego pracownika, równocześnie przenosimy się do wynajętego pokoju przy hurtowni instalacyjnej. Mamy już 3 komputery i 2 licencje programu MegaCAD. Komputery spięte są w sieci, pliki robocze przechowywane są na jednym z nich nazwanym dumnie serwerem.

1995

Kupuję licencję programu Mega CAD. Wykonuję bibliotekę kształtek kominowych MK i pierwszy rysunek CAD – komin wolnostojący kotłowni olejowej. Tworzę bibliotekę elementów do rysowania węzłów i kotłowni oraz nakładkę na program MagiCAD.

1994

Uzyskuję uprawnienia budowlane, w związku z czym rejestrujemy z żoną prywatną działalność gospodarczą. Podstawowy zakres działalności to projektowanie w branży instalacyjnej. Pracujemy we własnym domu.

1986

Pierwszy (w miarę) złożony program inżynierski. Praca dyplomowa: „Program komputerowy do wspomagania projektowania instalacji centralnego ogrzewania”. Prograł wspomagał wykonywanie obliczeń strat ciepła, dobór grzejników, dobór średnic rurociągów i regulację hydrauliczną przy pomocy kryz. Program był napisany w języku BASIC na (mój prywatny) komputer Commodore VIC 20 (5 kB wewnętrznej pamięci RAM + moduł zewnętrzny 16 kB). Jako nośniki pamięci masowej stosowane były kasety magnetofonowe (audio), monitorem był czarnobiały turystyczny odbiornik telewizyjny Unitra Vela.

1984

Pierwszy program inżynierski. Napisałem programik obliczający przepływy na działkach i dobierający średnice rurociągów ciepłej wody i cyrkulacji. Język programowania PASCAL, minikomputer Hawlet Packard.

1981-1983

Pierwszy kontakt z komputerem. Wprawki w ramach zajęć z Informatyki i Analizy matematycznej w postaci programików do rozwiązywania układu równań, sortowania zbiorów, aproksymacji wielomianem, itp. pisane w języku FORTRAN na komputer ODRA serii 1300.

Nasza droga do BIM to nie tylko uprawnienia, zatrudnienia i nowe projekty. To również czas zdobywania dyplomów i certyfikatów podnoszących nasze kwalifikacje.